Kız çocuğuna cinsel istismardan tutuklanan tarikat liderinin yargılanmasına başlandı

Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına cinsel istismara uğrayan çocuğun ailesi, bulunduğu ildeki mahkemeden SEGBİS ile katıldı. Tutuklu sanık Fatih Şağban’ın duruşmada yaklaşık 4 saat boyunca ifade verdi. Şağban ifadesinde, “Trump’un aldığı karar ve Biden’in de görüş olarak bildirdiği üzere İslam cemaatlerini bitirmek için saldırılar başlamıştır. FETÖ terör örgütüne karşı yaptığımız reddiyeler nedeni ile bu durum başımıza getirilmiştir. FETÖ yardım ve yataklık yapmanın haram olduğuna ilişkin fetvam nedeni ile hedefe alındık. Başka cemaat liderlerine yönelik kumpaslarda yapılmıştır. İnanıyorum Türk yargısı kumpası bozacaktır” dedi.

DHA’nın haberine göre; Fatih Şağban, olayın hukukçu FETÖ’cüler tarafından abartıldığını ifade ederek, “Cemaate ait nezih evde kalmak, cemaatin nüfusundan faydalanmak, kanunsuz zenginleşmek için kızını bize teklif ederek ‘Efendim bu kızı sana verelim’ demiştir. ‘Yaşı ufak, olmaz’ desem de ‘Ben ve Çorum’daki arkadaşlar da rüyamızda genç bir kız nikah kıydığını gördük’ diyerek kızını ima ettiler. ‘Y. kendisini mehdinin hanımı olarak görüyor’ demişlerdir. Belki de delil toplamak için böyle konuştular, ancak ısrarlara rağmen ben başımdan savdım. Olay başlangıcında bunları tümden savmam gerekiyordu. Ancak bir yandan devam eden iş sözleşmesi ve pandemi nedeni ile aileyi gönderemedik. Kurban Bayramı’nda iyi bir şekilde ayrıldık. Bu işleri FETÖ’cü mahrem damat ile düzenlemişlerdir. Bayramda iyi şekilde yanımızdan ayrılan aile, daha sonradan böyle bir şey iddia etmiştir. Karşı tarafı sakinleştirmek için söylediğim sözler tutuklanmama sebebiyet olmuştur. Y.’nin beyanlarını incelediğimde babasına münferit eylem olarak bahis ettiği olay, devreye giren hukukçu FETÖ’cüler tarafından abartılmıştır. Olay devamlı yapılan zincirleme tacize sokulmuş. Ailesinden 10 kişinin bulunduğu toplam 20 kişinin bulunduğu binada alıkoyma iftirası atılmıştır. Y. isimli çocuğun beyanları kurgudur, abartıdır. Hatta olay gününü çocuğun 12 yaş altına çekerek ağır haline sokmaya çalışmaktadırlar” diye konuştu.

“İSTİSMARCILARIN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ”

Fatih Şağban’ın savunmanın ardından duruşmaya ara verildi. Verilen arada Sakarya Adliyesi önüne çıkan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, “Davayı politik bir hale getirmeye çalıştı, işin içine basın mensuplarını koydu. Bu işin içinde, çocuk için buraya gelenleri CIA ajanı olmakla suçladı. Her türlü rezillikle karşı karşıyayız, istismarcının en ağır cezayı alması için sonuna kadar davanın takipçisi olacağız, çocuklar vatandır diye çıktığımız bu yolda, çocuklarımız hiçbir istismarcının elinde kalmayacaklar. Bugün sesini çıkaran 11 yaşındaki çocuğumuza vatanımız adına minnettarız. Bu istismarcıların kökünü her yerden kazıyacağız” dedi.

“İSTİSMARA DAİR HİÇBİR ŞEYE CEVAP VEREMEDİ”

UCİM Avukatı Mine Rana Kahraman da, “Duruşma başladıktan sonra karşı, taraf avukatı dernek avukatlarının duruşmaya katılmasını engellemek istedi. Mahkeme heyeti buna müsaade etmedi ve davaya devam etmemize karar verdi. Sonra sanığın ifadesine başlandı. 4 saat süren savunmasında istismara dair hiçbir şeye cevap veremedi. Heyet tarafından sorular sorulduğunda da çok sıkıştı, heyecanlandı ve bunu yaptığını kabul etti. Dolayısıyla heyette bu sürecin sonunda duruşmaya ara verdi. Bundan sonra mağdur çocuğumuz konuşacaktır. Davanın takipçisiyiz” diye konuştu.

SANIK İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada verilen aranın ardından Fatih Şağban savunmasına devam etti. Şağban, “Zenginleşme azmiyle şantaj ve iftirayla kızını bize teklif ederek, ‘Efendim bunu sana verelim’ demiştir. Bu husus kıza sorulabilir. ‘Yaşı ufak, olmaz’ dedim ama ısrarlar devam etti. Bir seferinde ‘Y.A. kendisini mehdinin hanımı olarak görüyor, bu ne anlama geliyor’ diye sormuşlardır. Pandemi yasakları bitince iş akdimiz de bitince aile ile ayrıldık, hizmetler için başka bir aileyle anlaştık. Bu kötü niyetli kişiler tehdit, şantaj ve kumpasla karşımıza çıkmıştır. Beni ve cemaatime karşı şahsi çıkarları için bu olayı planlamışlardır. Komplo, şantaj ve iftiraları, mağdurun ifadelerini kabul etmiyorum. Tahliyemi, olay yerinde keşif yapılmasını ve tanıkların dinlenilmesini talep ediyorum” dedi.

“70 BİN TL TEKLİF ETTİ”

Cinsel istismara uğrayan Y.A.’nın babası F.A, SEGBİS üzerinden verdiği ifadesinde Fatih Şağban ile Sakarya’nın Akyazı ilçesi Kuzuluk Mahallesi’ndeki evin tadilatı için anlaşarak Sakarya’ya geldiklerini belirtti. F.A, “Mart ayının ikinci haftasında eşim ve çocuklar komşularla yanımıza geldi. Sanık ertesi gün okulların pandemi nedeniyle tatile girdiğini söyledi ve burada kalabileceğimizi teklif etti. Kuzuluk’ta evde kaldığım sürece sanığın kızıma karşı iddia edilen eylemleri yaptığına dair eylemine şahit olmadım. Kızımın sanıkla evlendirilmesine dair düşüncemiz ve isteğimiz olmadı. Daha önce eşim veya kızım, sanığın cinsel eylemler olduğunu söylemedi. Eşim, kızımdan olayı öğrendikten sonra olayın aslını öğrenmek için benden birkaç gün saklamış. Sanığı mahkemeye vermekle tehdit etmiş. Sanık beni aradı, bir hata işlediğini ama telafi edebileceğini söyledi. ‘Elimi öperken dudağından öptüm ancak büyütüyorlar, şantaj yapıyorlar’ dedi. Sonra eve geldim, eşime sordum ve olayı anlatmadığı için kızdım. Sonra istismarın ileriye gittiğini öğrendim. Sanık bana ‘Neyim varsa senindir, parayı sorun etme’ dedi. En son konuştuğumuzda da bu işi savcılığa duyurmayalım diye 70 bin TL teklif etti. Sanıktan şikayetçiyim” diye konuştu.

“BENİ İFŞA ETME’ DEDİ”

SEGBİS üzerinden ifade veren anne E.A., “Kızımın sanıkla evlendirme konusunda herhangi bir istekte bulunmadım, sanığında bir isteği ve talebi olmamıştır. Kızım Kuzuluk’ta sanığın kendisine karşı cinsel eyleminden bahsetmedi. Davaya konu iddiaları kızımdan öğrendim. Sanığı aradım, olayı sordum. ‘Bu konuyu kapatalım, beni ifşa etme’ dedi. Para talebim olmadı. Şikayetçiyim” dedi.

DAVA 26 ŞUBAT’A ERTELENDİ

Davanın ilk duruşması 10 saat sonra tamamlandı. Mahkeme heyeti, davanın 26 Şubat 2021 gününe ertelenmesine ve Fatih Şağban’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. AA’nın haberine göre; sanık hakkında, “zincirleme şekilde çocukların cinsel istismarı” ve “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 18 yıldan 55 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis cezası isteniyor.

https://www.haberturk.com/

“10 YAŞINDAN BERİ İSTİSMARA UĞRUYORDU”

Duruşma sonrası Sakarya Adliyesi önünde açıklama yapan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, şunları söyledi:

“10 yaşından itibaren istismara uğrayan çocuğumuzun davasındaydık. Bugün saatler süren davada şunu gördük; bu davayı istismarcı, siyasi, politik her türlü kurum ve partiyi işin içine katmaya çalıştı ama bu dava hiçbir şekilde ne siyasi ne de politik. Bir istismarcı eylemlerini çocuğa karşı gerçekleştirdi, çocuk mahkeme heyetinin o sakin tavrı, avukatların çocuğun üstün yararını ilkesini gütmesi sonucunda kendisini güvende hissetti. Ve istismarın diğer ayrıntılarını anlattı. İstismarcı çocuğu hemen odasına aldı, çocuğa müstehcen davrandı. Çocuklar, vatandır diye çıktığımız yolda çocukları hiçbir istismarcının eline bırakmayacağız. Kaybetmekten korkanlar değil, mücadele edenler kazanırlar. Bu istismarcı, bu durumu hiçbir şekilde siyasallaştıramayacak ve yaptığı istismarın bedelini adalet önünde ödeyecek. Biz de çocuğumuz için mücadeleye devam edeceğiz. Bu konuşan çocuk, birçok çocuğun ve kendinin de hayatını kurtarmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahilliği davaya kabul edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk için hem eğitim hem danışmanlık hem de sağlık tedbiri istedi, o yüzden de bu tedbirler çok kıymetli. UCİM de vekalet ile davada bulunacak, müdahilliğimiz kabul edilmedi ama bakanlık özellikle çocuğun koruma tedbirini bugün belirtti, bunun altını çizelim. O yüzden de çocuklara hep birlikte sahip çıkacağız.”

“ÇOCUĞUMUZ KAHRAMAN ÇOCUKTUR”

UCİM Avukatı Mine Rana Kahramanoğlu, “Bugün yargılama 10 saat sürdü. Çocuğumuz gayet cesur şekilde yaşananları anlattı, sonra savcı ‘nitelikli istismar’ suçundan mütalaa verdi ve aynı zamanda tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme de kişinin tutukluluk halinin devamına karar vererek 26 Şubat 2021 saat 10.00’a duruşmayı erteledi. Biz yine burada olacağız. Çocuğumuz kahraman çocuktur; tüm çocuklar adına tüm dergahların, tüm tarikatların içerisinde dönen her şeyi ifade etmiştir. Sonuna kadar yanındayız” diye konuştu.