Koronavirüs aşısı bulundu mu? Koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? İşte aşıyı bulan Türk doktorlardan açıklama

Koronavirüs aşısı bulundu mu? Koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? Şeklindeki sorular tüm Türkiye tarafından merak ediliyor. BioNtech şirketinin İcra Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Uğur Şahin koronavirüs aşısının koronavirüsü durdurmada yüzde 90 etkili olduğunu açıkladı. Türk doktorun sevindiren açıklaması dünya basınında da geniş bir yer buldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KORONAVİRÜS AŞISI BULUNDU MU?

BioNTech ve ABD merkezli Pfizer’ın birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısının yüzde 90 başarıya ulaştığı açıkladı.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesine konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri Covid-19 aşısının “virüsün başını ezip”, 2020’de dünyayı esir alan salgına son vereceğinden emin olduğunu ifade etti.

Pfizer ile BioNTech Pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasında, aşı denemelerinin faz 3 aşamasında, gönüllü deneklerin yüzde 90’ında hastalığın gelişmesinin önlendiğini ve bu oranın beklenenden daha iyi bir sonuç olduğunu kaydetmişti.

Ancak, deneme sonuçları henüz tüm detaylarıyla açıklanmadığı için, aşının semptomsuz enfeksiyonlarda da etkili olup olmadığı sorusu yanıtlanmış değil.

Bu konuda iyimser olduğunu söyleyen Şahin, “Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlaması büyük bir etki yaratacaktır” dedi.

KORONA AŞISI NE ZAMAN TÜRKİYE’YE GELİYOR?

Pfizer ve BioNTech ortaklığıyla yapılan aşının yılbaşından önce dağıtıma hazır olabileceği ifade ediliyor.

Pfizer, önerilen iki aylık güvenlik verilerini topladıktan sonra, Gıda ve İlaç İdaresi’nden bu ayın sonlarında iki doz aşı için acil durum izni istemeyi planlıyor. Şirket yöneticileri, yıl sonuna kadar 15 ila 20 milyon insanı aşılamaya yetecek miktarda üretmiş olacağını söyledi.

Pfizer’de kıdemli başkan yardımcısı ve aşı araştırma ve geliştirme başkanı Kathrin Jansen bir röportajda “Bu tarihi bir an. Bu yıkıcı bir durumdu, bir salgındı ve hiç kimsenin ulaşamadığı bir yola ve hedefe – bir yıl içinde bir aşı bulmak için girdik” dedi.

43 binden fazla gönüllünün katıldığı bir çalışmada, Pfizer ve BioNTech SE tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının enfeksiyonu yüzde 90’dan fazla önlediği açıklandı.

DENEMELER BAŞLADI

Türkiye’de dahil olmak üzere 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test edilen aşının üreticilerinin bu ay sonunda acil kullanım onayı için başvuruda bulunmayı planladığı bildirildi. Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak. Pfizer, yıl sonuna kadar 50 milyon doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor. Pfizer CEO’su Albert Bourla konuyla ilgili olarak, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Koronavirüs aşımızın üçüncü faz sonuçları, aşının COVId-19’a karşı koruma sağladığını gösterdi.”

SAĞLIK BAKANI FAHREETİN KOCA’DAN KORONAVİRÜS AŞISI AÇIKLAMASI

Bakan Koca mesajında şu ifadeleri kullandı:

Özgürce nefes alacağımız günleri özledik. Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak. COVID-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var. Sonucu bekleyelim. Evimizin dışında, başkalarıyla olduğumuz her yerde maskemizi kuralına uygun şekilde takalım. Sabrınız için: Sağ olun.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ