SON DAKİKA: ABD başkanlığına seçilen Joe Biden: “Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesi utanç verici”

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Başkan Donald Trump‘ın seçim sonuçlarını kabul etmemesine ilişkin, “https://www.haberturk.com/”Bunun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Söyleyebileceğim tek şey Başkan’ın geride bırakacağı mirasa yararı olmayacak.”https://www.haberturk.com/” dedi.

Biden, Delaware eyaletinde, Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trump yönetiminin, Demokratların zaferini kabul etmemesinin “https://www.haberturk.com/”dinamikleri değiştirmeyeceğini”https://www.haberturk.com/” vurgulayan Biden, Beyaz Saray’a geçiş süreçlerini tutarlı bir şekilde yürüttüklerini söyledi.

Hiçbir şeyin geçiş planlarını durduramayacağını ifade eden Biden, “https://www.haberturk.com/”Amerika geri geldi ve tekrar oyuna dahil oldu. Artık ‘sadece Amerika’ yok. Birleşik Krallık, Fransa, Almaya, Kanada ve İrlanda gibi ülkelerle, 6 dünya lideriyle konuşma fırsatım oldu, övgü dolu ve enerjikti, heyecanla bekliyorlar. Amerika’yı daha önceki saygın yerine geri taşıyacağız.”https://www.haberturk.com/” dedi.

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ın da seçim sonuçlarını tanımadığı ve kendisiyle görüşüp görüşmediği sorulan Biden, McConnell ile görüşmediğini ancak yakın zamanda görüşmeyi umduğunu söyledi.

Biden, “https://www.haberturk.com/”Birkaç önemli istisna dışında Cumhuriyetçi Parti’nin tümü, Başkan (Trump) tarafından sindirildi.”https://www.haberturk.com/” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’a bir mesajı olup olmadığı sorulan Biden, “https://www.haberturk.com/”Trump ile konuşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”https://www.haberturk.com/” yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nın “Trump yönetiminin ikinci dönemine yumuşak bir geçiş olacak.” iddiasının hiçbir kanıtı olmadığını belirten Biden, Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmemesine ilişkin ise “https://www.haberturk.com/”Bunun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Söyleyebileceğim tek şey Başkan’ın geride bırakacağı mirasa yararı olmayacak.”https://www.haberturk.com/” ifadesini kullandı.