Video

Son dakika: İzmir, İstanbul, Bursa ve Çanakkale’de hissedilen bir deprem meydana geldi | Video

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’DAN DEPREM AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Soylu açıklamasında “Manisa Saruhanlı’daki depremde şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir, kırsal tarama devam etmektedir.” dedi.

Merkez üssü Manisa Saruhanlı, büyüklüğü 5.5 olan depremde

Saruhanlı merkezde yapılan taramalarda şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir.

Kırsal taramalar devam etmektedir.

Manisa Valiliğimiz ve AFAD kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir.

Geçmiş olsun

— Süleyman Soylu (@suleymansoylu) June 26, 2020

AKHİSAR BELEDİYE BAŞKANI BESİM DUTLULU

Ben o sırada belediyedeydim çok şiddetli sallandık çok uzun sürdü, daha önceki depremlerden çok daha fazla hissettik. Şu anda ben merkez üssüne en yakın olan köydeyim burada vatandaşlarla görüşüyoruz yıkılan birkaç baca dışında herhangi bir can veya mal kaybı yok. Sağlık Bakanlığı yetkilileri geldi kaymakam bey de yolda bir sıkıntı yok şimdilik.

ADİLOBA KÖYÜ MUHTARI ADEM KARAKAYA CNN TÜRK CANLI YAYINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Adiloba Köyü Muhtarı Adem Karakaya depremin baya salladığını depremin 6’dan büyük bir şiddette hissettiklerini ama köyde ne can ne mal kaybı bulunmadığını bildirdi. Geçen sefer meydana gelen Manisa depreminden daha şiddetli olduğunu dile getirdi.

PROF. DR. ORHAN TATAR (AFAD DANIŞMA KURULU ÜYESİ)

Bu depremlerden sonra bu kadar panik havasına girmenin çok fazla bir anlamı yok, bu 5-6 arsındaki depremlerin hepsi çok olağan depremlerdir. Gerçekten bir panik havası var gerek basında gerek deprem bölgesinde bu tabii bizi üzüyor.

Sonuçta bütün bunlar bize şunu gösteriyor Türkiye bir deprem ülkesi, Türkiye’nin şu anda aktif olarak tanımlanmış 500 civarında fayı var bunların 20 tanesi kent merkezinden 80 tanesi ilçe merkezinden geçiyor.

Bizim hemen bir an önce çok ciddi ve çok daha radikal önlemler almamız gerekiyor. Ege’de çok ciddi şekilde deprem riski altında bulunan iller var, Aydın İzmir, Manisa bu tür kentlerde bizim deprem planlarımızı hazırlamamız gerekiyor.

Deprem bölgesinde bu tür afetlerden sonra vatandaşlarımız büyük bir panikle bir araya gelebiliyorlar bu da tabii koronavirüs için bir tehdit, özetle bizim bir an önce çok hızlı bir şekilde neler yapılması gerektiğini büyük bir milli seferberlik ruhuyla çözmemiz gerekiyor.

Sağlık Kurulu bu pandemi döneminde çok iyi işler yaptı, buna benzer bir Bilim Kurulu belki Cumhurbaşkanlığı düzeyinde bir an önce kurulması lazım bu kurulunda çok etkin bir şekilde çalışmalar yapması gerekiyor. Sizden ricamız bu tür olağan acil durum anlarından sonra bunları tartışıp devletimizin gündemine getirmemiz gerekiyor.

PROF. SÜLEYMAN PAMPAL CNN TÜRK CANLI YAYININDA DEĞERLENDİRDİ

Deprem Profesörü Pampal yaptığı açıklamada;Bu bölge aktif bu bölgenin hemen kuzey batısında farklı fay sistemleri var ama bu Saruhanlı civarındaki faylar kuzey kolunun devamı niteliğindeki similar old faylar bu faylarda daha büyük daha yıkıcı depremler beklemiyoruz.” dedi.

DEPREM UZMANI PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY, CNN TÜRK CANLI YAYININDA:

“5.5’lik deprem geniş bir alanda hissedilmişti. Bir hasar ortaya getirmiş olabilir, bilgiler çok taze. 5’i geçen depremden sonra kaygı duyuyoruz. Bölgede çok sayıda fay var. Tüm yerleşim yeri bunu hisseder. Batı Anadolu çok sayıda depremleri olan 6,5-7’lik depremler verebilen faylarla dolu. Bunlara ilişkin depremler meydana geliyor.”

ANADOLU AJANSI MUHABİRİ CANLI AKTARDI

Anadolu Ajansı muhabiri Ahmet Bayram Manisa merkezli İzmir, Bursa ve İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak “Burada olağan dışı bir durum yok Manisa-Saruhanlı’da bir hareketlilik oldu deprem anında insanlar panikle dışarı çıktılar ama onun dışında bir durum şimdilik yok” dedi.

MANİSA VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Manisa Valisi Karadeniz yaptığı açıklamada, “Şu an için bize ulaşan bir hasar bilgisi yok” dedi.

Vali açıklamasının devamında,”Dış mahallelerde de araştırmalar devam ediyor. Şu anda hasar olup olmadığına yönelik araştırmalarımız devam ediyor. İlk etapta herhangi bir hasar varsa hemen ona göre afet planlarımıza göre harekete geçilecek.”

#Deprem

Büyüklük : 5.5 (Mw)

Yer : Saruhanli (Manisa)

Tarih-Saat : 26.06.2020, 10: 21: 11 TSİ

Enlem : 38.7676 N

Boylam : 27.8018 E

Derinlik : 9.29 km

Detay : https://t.co/[email protected] @trthaber @anadoluajansi

— AFAD Deprem (@DepremDairesi) June 26, 2020

Devamını Oku

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı