Son dakika korkutan yangın! Hatay’da orman yangını fabrika ve evlere sıçradı! Müdahale sürüyor – Haberler

Edinilen bilgiye göre, Belen ilçesine bağlı Sarımazı İssume Mahallesinde ormanlık alanda ormanlık alanda bir trafonun patlaması üzerine orman yangını çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle hızla ilerleyen yangın 2 apartmana, 1 restorana ve 2 araca sıçradı. Yangını kontrol altına almak için Hatay Büyükşehir İtfaiyesi ve Orman Müdürlüğüne bağlı yangın söndürme ekipleri çalışma başlattı.

Kuvvetli rüzgarın etkisiyle orman yangını büyümeye devam ederken, itfaiye ekiplerin yangını söndürme çalışması sürüyor.

Öte yandan bölgede 50 arazöz, 20 su tankı, 2 uçak, 2 helikopter, 300 personel ve 3 dozer ile yangına müdahale ediliyor.

Alevler, İskenderun ilçesindeki Şekere ve İsmet İnönü mahalleleri ile bir antrepo sahasına sıçradı. Yangın nedeniyle Belen-İskenderun kara yolu da trafiğe kapatıldı.

FABRİKA YANIYOR

Belen Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Önder, “Sabah saatlerinde trafo patlamasıyla olduğu düşünülüyor. Rüzgarın etkisiyle çok büyük alana yayıldı. Fırtına var, helikopterler uçamıyor. Bir ‘vita’ fabrika yanıyor. İçerisinde patlayıcı maddeler olduğu bilgisi var. Sadece 1 uçak müdahale edebiliyor.”

ALEVLER ARSUZ İLÇESİNE DOĞRU İLERLİYOR

Öte yandan rüzgarın şiddetiyle yayılan alevler hızla farklı noktalara yayıldı. Yerleşim yerlerini de tehdit eden alevler Soğukoluk Yaylasına da ulaştı.

Ekipler havadan ve karadan müdahale ile yangını kontrol altına almaya çalışıyor. 7 saattir süren yangında alevlerin Arsuz ilçesine doğru ilerlediği görüldü.